Różnica między tkaninami sztucznymi a syntetycznymi
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy tkaniny sztuczne są tym samym, co tkaniny syntetyczne? Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wymienne, ale w rzeczywistości tkaniny można podzielić na:
Tkaniny naturalne
Tkaniny naturalne dzielą się na kilka grup, zależnie od pochodzenia:
Tkaniny pochodzenia zwierzęcego, takie jak wełna, alpaka, angora, wełna dziewicza, wełna wielbłądzia, kaszmir, moher, jedwab i bisior.
Tkaniny pochodzenia roślinnego, jak bawełna, kapok, len, konopie, juta, ramia, kenaf oraz materiały otrzymywane z włókien owocowych, np. z kokosa, liści ananasa (które są wykorzystywane do produkcji prawdziwej eko-skóry) oraz „desserto”, czyli eko-skóra z kaktusa. Warto wspomnieć, że materiały te mogą stanowić rewolucyjne alternatywy dla skóry zwierzęcej, wymagające niewielkiego nakładu sił, środków i, co najważniejsze, wody.
Tkaniny pochodzenia mineralnego, takie jak manila i sizal.
Tkaniny techniczne
Tkaniny techniczne, zwane również sztucznymi włóknami produkowanymi przez człowieka, można podzielić na:
Tkaniny sztuczne, które są pochodzenia roślinnego, np. wiskoza, modal, lyocell/tencel, acetat, tricetat, cupro i włókna bambusowe.
Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, poliamid/nylon, akryl, elastan, poliakryl, alkantara, lurex, PVC (eko-skóra) oraz poliuretan (PU), który również jest używany do produkcji eko-skóry.
Mamy nadzieję, że ta klasyfikacja ułatwi Ci orientację w świecie etykiet na tkaninach i pomoże podejmować bardziej świadome decyzje podczas zakupu odzieży.
Prawidłowa pielęgnacja różnych tkanin
Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji poszczególnych materiałów. Na przykład:
Len lubi pranie i nabiera szlachetności z każdym cyklem, ale nie lubi przesuszania. Dlatego nigdy nie prasuj go na sucho – zawsze lekko go zwilżaj.
Jedwab najlepiej przechowywać w suchym środowisku i z dala od plastiku. Jeśli nie masz innego wyjścia, pamiętaj o naturalnym worku do przechowywania jedwabiu.
Przy praniu poliestru, zaleca się korzystanie z woreczków do prania, które ograniczają uwalnianie mikroplastiku do wody.
Dzięki przestrzeganiu tych wskazówek możesz wydłużyć żywotność ulubionych ubrań lub przekazać je komuś innemu, dając im drugie życie. W Re-Szafie wierzymy w te wyższe cele.